Aukso blokas
Aukso blokas – septynių Europos valstybių grupė, Didžiosios ekonominės krizės metu išlaikiusi susietas savo valiutas su aukso standartu.[1]
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Didžiosios ekonominės krizės metu, 1931 m. kilus panikai Londono biržoje, Jungtinė Karalystė pasitraukė iš aukso standarto sistemos, о svaras sterlingų buvo „atrištas“. Tais pat metais iš aukso standarto pasitraukė Japonija, Skandinavijos valstybės, o 1933 m. ir JAV bei dar kelios dešimtys valstybių. Siekdamos išlaikyti savo valiutų paritetą aukso standarto atžvilgiu, ir, tuo pačiu, palaikyti savitarpio prekybą, Londone surengtoje tarptautinėje ekonominėje konferencijoje Prancūzija, Šveicarija, Nyderlandai, Belgija, Liuksemburgas, Italija ir Lenkija įsipareigojo viena kitai išlaikyti valiutos kursą. Tačiau Aukso bloko narės nepajėgė išlaikyti aukšto eksporto lygio, o kapitalas iš šių valstybių ėmė tekėti į JAV. 1935 m. Belgija ir Liuksemburgas devalvavo savąsias valiutas, o 1936 m. tai padarė ir Prancūzija bei Italija. Aukso blokas nustojo egzistuoti.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Aukso blokas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002. 216 psl.